bonsai és húsevőnövény
bonsai és húsevőnövény
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
BONSAI
 
Bonsai formák
 
Húsevőnövény
 
.::Dísznövények::.
 
Szavazás
Mondd a véleményed!!
Hogy tetszik ez az oldal?

 
Kezdőlap
Legyen a kezdőlapom!
 
Kancsóka

Kancsóka (Nepenthes)

Hol élnek ezek a növények?

A Kancsóka féléknek 86 faja ismert, trópusi éghajlaton, Dél-Kelet-Ázsia, Észak Ausztrália, Madagaszkár dzsungeleiben élnek, de a legtöbb Malajziában, Borneón (34 faj) és Szumátrán (26 faj). Létfeltételük a magas páratartalom. Tápanyagszegény körülmények között is megélnek, mivel képesek az elfogott rovarok megemésztésére, és a tápanyagaik kivonására. Többnyire kúszónövények, de néhány fajta egyhelyben él. Úgy is hívják őket, hogy majompohár, mivel a majmok alkalomadtán kiisszák a kancsó tartalmát. Általában a Kancsókákat két csoportra szokták osztani, alföldi és felföldi tipusokra. A felföldiek hegyvidéken élnek és szükségük van arra, hogy a hőmérséklet lecsökkenjen esténként. Ezeken a hegyvidékeken egyébként nincs olyan trópusi forróság mint azt gondolnánk, 10-20˚C az általános. Az alföldi fajoknak viszont 20-30˚C között hőmérséklet az ideális. Az alföldi fajoknak nem kell az esti hőmérsékletcsökkenés. Persze vannak köztes fajok is, amelyeknek a két élőhely viszonyainak keverékét is elviselik.

A kancsócsapda működése

A Kancsókák passzív csapdával fogják meg az áldozatot. Kancsó formává alakult leveleket használnak vonzó illatanyagokkal és színekkel, hogy elkápráztassák és odacsábítsák az áldozatokat. Különös kancsóik és húsevő természetük miatt olyan értékesek a gyűjtők számára. A levelek csúcsán indák nőnek, melyekkel a növény először megkapaszkodik. Ezek a végükön megduzzadnak, és ideális körülmények között színes levegővel teli kancsókat képeznek. A kancsók hamarosan saját emésztő folyadék kiválasztását kezdik meg, és egy szintig feltöltődnek. Általában a növény aljáról származó kancsók testesebbek, a rajtuk található "szárnyak" - melyek föntről lefelé párhuzamosan futnak - nagyobbak. A feljebb található kancsók általában keskenyek, nyílástól lefelé szűkülnek. A felső és alsó kancsók néha abból is megkülönböztethetőek, hogyan csatlakoznak az indához. Ha elölről, akkor alsó, ha hátulról, akkor felső a kancsó, bár ez a szabály nem alkalmazható minden Kancsóka fajtára. A Kancsókák fedője nagyban különbözik egymástól méretben és alakban. A fedő néha mint esernyő működik, távoltartva az esőcsepeket, nehogy belessenek az emésztőnedvekbe és felhígítsák azokat. Ugyanakkor a fedő mint leszállópálya is funkcionál az elővigyázatlan rovarok számára, amelyeket a kancsó odavonz. A fedő a kancsó szájának a hátuljához csatlakozik, amelyet a perisztoma nevű gallér vesz körül. Ez néha kiterjed a kancsó szájának belsejébe is, megakadályozva a rovarokat a menekülésben. A fedő és a kancsó találkozásánál található egy hátranyúló apró nyúlvány, sarkantyú is. Az emésztőnedvek baktériumokat is tartalmaznak, amelyek segítenek az áldozat feldolgozásában. Ezek a nedvek fajonként különböznek, lehetnek olyan hígak is akár a víz, vagy nagyon sűrűek és ragadósak is.

Hogyan tartsunk otthon kancsókákat?

A Kancsókák tartása elterjedt a húsevő növényeket gyűjtők körében. Fajonként különböző törődést igényelnek. A megfelelő gondozást általában gyönyörű kancsókkal és egészséges növekedéssel hálálják meg. Ha nem gondoskodunk róluk megfelelően, az a csökevényes hajtásokból, az elhaló kancsókból állapítható meg. Általánosságban elmondható, hogy könnyű a Kancsókát lakásban tartani, csak a megfelelő hőmérsékletről és páratartalomról kell gondoskodni. Egy florárium, kiszuperált terrárium vagy akvárium kivállóan gondoskodik a szükséges páratartalomról. Táptalajnak használjunk Novobalt tőzegmohát, ezt a bomlása miatt 2-3 évente cserélni kell. Amikor beültetjük a növényt, adjunk egy kis vizet az egyes kancsókba, mert szállítás és ültetés közben az emésztőnedvek kifolynak, ami gyakran a kancsók elszáradásához vezet. A vízzel feltöltés segít ezen. Természetes folyamat, hogy a levelek és kancsók idővel elhalnak, ezeket érdemes levágni. Csak tiszta esővizet, desztillált vizet vagy forralt és lehűtött vizet használjunk az öntözéshez, soha se csapvizet. A növény földje mindig legyen nedves, nem szabad, hogy két öntözés között kiszáradjon. Öntözzük alaposan, de tápoldatozni nem szükséges, esetleg minimális mennyiséget használhatunk, mert lelassítja a kancsó képződést. A legjobban bevált 10%-nyi (az emésztőnedvhez képest) vízzel higított főtt tojás sárgája fecskendezése a kancsókba.

Szaporítás dugványozással

A gyorsan növő Kancsókafajok könnyedén kinövik a rendelkezésre álló helyet. A megoldást az jelenti, hogy a növényt visszavágjuk. Ilyenkor hamarosan egy új hajtás keletkezik. Ha két hajtásunk van, akkor vágjuk le a nagyobbat, és hagyjuk a kisebbet megnőni, ez biztonságosabb a visszavágásnál. Mindig használjunk éles és steril szerszámot a vágáshoz, az ejtett sebhelyet lehetőleg gombaölővel kezeljük. A levágott részek felhasználhatóak dugványként, általában több új növényt is nevelhetünk egy levágott hajtásból.

Szaporítás magról:

A Kancsókák kétlaki növények, tehát csak akkor hoznak termést, ha hím és nőivarú növényünk egyszerre virágzik. A kis virágoknak nincsenek szirmaik, 4 csészelevél és porzók vagy termők találhatóak a virág közepén. A virágok nem mutatósak, a Kancsókákat csak a kancsók szépsége miatt tartjuk. A him-/nőivarú virágok aránya 75%:25%, tehát a nőivarú növényekből nincs annyira sok a Kancsókák világában. A magokat kezeljük gombaölővel ültetés előtt. A hőmérséklet a felföldi vagy alföldi növényeknek megfelelő, a páratartalom minimum 80% kell legyen, és a magok kevesebb mint 2 hónap alatt csíráznak. Hagyjunk 5cm-t a magok között. Csak akkor ültessük át kis növényünket ha már 5 vagy több levele van. Egyébiránt a fiatal növények ugyanolyan gondoskodást igényelnek mint a felnőttek, kivéve, hogy több fényt kívánnak.     

                                                                           forrás:gazlap.hu

Alföldi csoportba tartozó növények

   Fény igény   Az alföldi fajok esetében ügyeljünk arra, hogy a leveleket és a kancsókat ne érje közvetlen napfény, mert könnyen megperzselődhetnek a hajtások. Jó néhány faj kifejezetten félárnyékos helyen érzi jól magát (N. rafflesiana, N. macfarlanei, stb.)
Ha új növényre teszünk szert, fokozatosan szoktassuk hozzá az új körülményekhez, elsősorban a fényhez. Használjunk árnyékolót vagy tompítsuk a terráriumot megvilágító fényt.
Nyáron a tűző napsütéstől óvjuk, de mindenképpen világos helyen tartsuk a növényeket, mert csak így lesz a kancsóknak szép élénk színe. Télen a lehető legvilágosabb helyen tartsuk.


   hõmérséklet igény   Az alföldi típusok nagyon szeretik a meleget. Az ideális (nappali) hőmérséklet körülbelül a 25-35 C körül mozog.
Éjszakára körülbelül a fele. Ha a hőmérséklet kb. 7C alá süllyed, a növény nagy valószínűséggel elpusztul!
Ha a növényeket terráriumban tartjuk, akkor a megfelelő hőmérséklet fenntartásához használhatunk egyszerű akváriummelegítőt.


   Vízigény   A legtöbb húsevő növényhez hasonlóan a Kancsókák is igénylik a lágy vizet. (esővíz, forralt vagy desztillált víz)
Ennek ellenére eltűrik ha néha csapvizet kapnak, de az ideális számukra is a lágy víz.
Nagyon fontos a jó vízelvezetés a gyökérzónában, de az alföldi fajok valamivel jobban tűrik a nedvesebb körülményeket mint a felföldi növények. (Köszönhetően a nagyobb hőmérsékletnek, és a gyorsabb párolgásnak)
Ügyeljünk, hogy a földje mindig nedves legyen, de a felesleges vizet távolítsuk el, mert a gyökerek érzékenyek a rothadásra.
A növényeket mindig felülről öntözzük, és vigyázzunk nehogy a kancsókba kerüljön felesleges víz.


   Pára igény
Nagyon magas kell, hogy legyen a levegő páratartalma a növények körül. Ha terráriumban tartjuk a növényeket, akkor célszerű a cserepek alá egy műanyagrácsot tenni, és ez a rács alatt kb. 2-3 cm-re mindig legyen víz. Így a magas páratartalom megoldott.
De a szellőztetésre fordítsunk mindig különös gondot!



   Ültetõ közeg   Ültetõ közegnek 25% durva, orhideáknak való kéreg keverék, 25% finomra tört, orhideáknak való kéreg keverék, és
50% mohatőzeg a leg megfelelõbb.
Ügyeljünk a megfelelő keverék elkészítésénél, hogy mindegyik alapanyag steril legyen! Mentes mindenféle kórokozótól és kártevőtől.
Ha esetleg gondot okoz a keverék elkészítése, örömmel tájékoztatlak, hogy nálunk hamarosan beszerezhető lesz!
Minden tavasszal, a növekedési időszak megkezdése előtt ültessük át a növényeket a fenti keverékbe.

   Tápoldat   A Kancsókák azon kevés húsevő növények közé tartoznak, amelyeket lehet tápoldatozni. De egyáltalán nem javasoljuk, mert a tápoldatozás több kárt okozhat mint hasznot. Ha mindenképpen ki akarjuk próbálni, akkor ne a hagyományos módon, hanem az alábbiak szerint járjunk el :
legalább 1/4-ére hígított műtrágyát készítünk (pl.: Miracid)
, és közvetlenül a kancsókba fecskendezünk egy keveset.
Érdemes a régebbi, öreg kancsókat tápoldatozni, mert ha esetleg túladagolnánk a szert az új, fiatal kancsók még életben maradnak.
Esetleg lombtrágyával lehet néha permetezni. A 0,03%-os ammónium-nitrát oldat jól bevált, de csak mint lombtrágya a levelekre permetezve, úgy, hogy a talajra ne kerüljön.


   Betegségek, kártevõk   Nem igazán károsítják a rovarok, inkább a növény károsítja oket :)
Esetleg a levelek fonákján tűnhetnek fel Pajzstetvek, de ezeket egy kis denaturált szeszbe mártott vattával könnyen eltávolíthatjuk.
Ha a fentieket betartjuk, nem lesz sok gond ezekkel a csodálatos növényekkel. Ha a növény nem vagy csak kis kancsókat fejleszt növeljük a páratartalmat, ha fakók a kancsók akkor kevés a fény.
Levéltorzulás pedig akkor figyelhető meg, ha véletlenül tápoldatot kapott.



Felföldi csoportba tartozó növények


   Fény igény   Több fényt igényelnek mint az alföldi társaik, de itt is ügyeljünk arra, hogy a leveleket és a kancsókat ne érje közvetlen (erős)napfény, mert könnyen megperzselődhetnek a hajtások
Ha új növényre teszünk szert, fokozatosan szoktassuk hozzá az új körülményekhez, elsősorban a fényhez. Használjunk árnyékolót vagy tompítsuk a terráriumot megvilágító fényt.


   Vízigény
Az ültető közegnek nagyon jó vízelvezető képességűnek kell lenni, mert a gyökerek kényesek a pangó vízre.
Hagyjuk a talajt egy kissé kiszáradni, és csak ezután öntözzük meg. Terráriumban elegendő körülbelül hetente egyszer öntözni, de mindig ellenőrizzük a talaj nedvességét, soha ne rutinból, hanem a szükségnek megfelelően öntözzünk.



   Pára igény   Kevesebb párát igényelnek mint az alföldi fajok, ha nem terráriumban tartjuk Őket, akkor különösen fontos a napjában többszöri permetezés (közvetett párásítás). Mert csak így fejlődnek kielégítően a kancsók.
Ha alacsonyabb a hőmérséklet, akkor ezzel arányosan a páratartalmat is csökkentsük.

   Ültetõ közeg
Némileg eltér az alföldi fajoknak való összetételtől, kb. negyedrésszel több rostos tőzeg mohát keverjünk bele, és a cserepek tetejét fedjük élő mohával a nedvesség hatékonyabb megőrzése céljából. (Ez a többi növényre is igaz)

                                                                                                              forrás:husevonoveny.hu

 
Hányan voltak itt???
Indulás: 2005-03-20
 
Itt az idő....
 
Linkek
 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
:P
Google
 
Szavazás 2
Növények!!
Melyik a kedvenc húsevőnövényed?

Vénusz légycsapója
Kancsóka
Harmatfű
Szaracénia
Hízóka
egyéb...
 

Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?